img

Вести

Мирослав Алексић, један од најистакнутијих савремених песника гостовао у Руми

img

Print

Један од најзначајнијих савремених српских песника, Мирослав Алексић, гостовао је синоћ у Културном центру “Брана Црнчевић” где је читао своју више пута награђивану поезију.

Алексић је песник који ствара 37 година и за то време добио је бројне награде, међу којима су и Змајева награда Матице српске, Драинчева и Вишњићева награда. Његова поезија превођена је на више језика, а збирке изабраних песама Мирослава Алексића објављене су у Русији, Румунији и Словачкој. Учесник је скоро свих значајнијих песничких манифестација у Србији, Републици Српској, Северној Македонији и Црној Гори, а као песник гостовао је у Русији, Мађарској, Румунији и Хрватској.

Алексић је песник окарактерисан и награђиван као чувар српског језика и идентитета, иако се поетски, а опет једноставним језиком бави универзалним темама.

"Песници надограђују, усавршавају и обогаћују језик, па самим тим и чувају српски језик. Српски језик је у рукама песника, а то показује цела историја наше поезије, од Светог Саве до данашњег дана. Мени је јако важно да као песник имам националну, језичку, културну и ћириличну потку. Наравно ја сам песник ког импресионирају феномени који су наднационални, универзални и светски, али исто тако држим да сваки песник мора бити у доброј мери посвећен националној идеји. Мислим да је проблем целог једног периода песништва што је оно било помало измакнуто из те улоге”, рекао је Алексић који је први пут гостовао у Руми.

Мирослав Алексић је иначе помоћник управника Матице српске и председник је Надзорног одбора Српског народног позоришта у Новом Саду. Поезију објављује од 1986.године, последња збирка “Траварев наследник” изашла је 2021, а у припреми је и нова збирка. Иако је ново доба, како каже, поезију ставило на бедно место, ипак сматра да песници могу спасити свет.

О Алексићевој поезији говорила је проф. др Слађана Миленковић, књижевна критичарка, која је у угледном часопису “Кораци” објавила есеј о његовом стваралаштву.




donor
donor
donor
donor